środa, 14 października 2015

Krótka piłka z okazji święta

Dziś spędziłam w Placówce uroczy dzień. Najpierw konferencje od 8.30 a potem do 15. 30 w pięć pełnych zapału nauczycielek, pilnowałyśmy jednego czwartoklasisty, który za nic nie chciał bawić się klockami na świetlicy, gdy wszyscy inni poszli do domu, a odrabiać nie miał co, bo dziś lekcji nie było! I to by było na tyle, jako komentarz do ministerialnego przesłania "Bawcie się, drodzy nauczyciele!"
Ale nie narzekam, bo od tego robią się zmarchy i wykrzywia lico. Tym bardziej,że wychowankowie dostarczają cały czas bodźców do rozwoju osobistego i zdobywania nowych kwalifikacji. Nawet orbitrek niepotrzebny, gdy przegrywa się z własnym uczniem grę w zagadki przyrodnicze i za karę robi przysiady ( proponował "bombki"- bo myli mu się p i b ale wynegocjowałam! Dobrze,że wcześniej rozmawialiśmy o ulubionych słodyczach i opowiadał jakie smaczne "bączki" robi jego mama, bo byłabym w strachu)). Uczeń- ksywa SPONSOR (bo nauczany indywidualnie), uwielbia kończyć przed czasem zadania , co zdarza mu się nader rzadko ( na szczęście dla mnie) i zawsze wtedy proponuje zgadywanki, na co ja zwykle lekkomyślnie się zgadzam.
Dla chętnych ( w końcu dzień edukacji mamy)- darmowy sprawdzian:
Pytanie nr 1:
-Jak nazywa się jaszczurka z trującą śliną?- wzrok SPONSORA aż jarzy się radością zginającą kolana bezradnego wychowawcy do przysiadu, ale nie ze mną te numery- 30 lat praktyki- Ja wiem, co dzieci interesuje najbardziej.
-WARAN!- odpowiadam śmiało i nie mam bladego pojęcia, czy zgodnie z prawdą, ale tym razem jestem pewna,że wiem , co autor miał na myśli.
Czoło SPONSORA marszczy się w niezadowoleniu.
-Doooooobrze- przyznaje z niechęcią, ale już widać,że kombinuje. Nagle na lico wypełza niewinna radość:
-Ale nie powiedziała pani,że Z KOMODĄ! WARAN Z KOMODĄ!- wyjaśnia osłupiałej i kolana same się zginają do przysiadu.
Po serii pytań łatwych ( kolana dziękują mi lekkim skrzypem), finał:
-Jak nazywa się robak, który mieszka  w ZGNIŁYCH GACIACH?!- poddaję się od razu, ale żądam wyjaśnień, bo skojarzenia mam jednoznaczne i absolutnie nienadające się do upublicznienia.
Satysfakcja na twarzy sponsora miesza się z wyraźnym zniecierpliwieniem:
-DUŻY PAJONK!- wyjaśnia.
-Jak to pająk?- nie daję za wygraną.
-No, przecież jak znaleźliśmy z tatą na działce te stare, zgniłe gacie i tata je podniósł patykiem, to pod nimi był taaaki ( tu następuje pokaz pająka wielkości co najmniej kota) PAJONK!
Robię przysiad!Należało mi się!
Człowiek uczy się całe życie

14 komentarzy:

 1. Kocham Twoje teksty!
  Poproszę więcej i częściej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. No to miałaś intensywny dzień:))

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj, piękna to praca, tylko czemu czasami taka trudna?
  Wszystkiego najlepszego z okazji.
  Pozdrawiam.:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Olu :) jeszcze raz moc najsedeczniejszych życzeń :)) uwielbiam Twoje opowiastki :)) i ktoś niech powie, że praca nauczyciela jest nuuudna ;))

  OdpowiedzUsuń
 5. Niech żyją:-) Zgniłe gacie, powiadasz...jak zobaczę, to na wszelki wypadek nie będę przymierzać, bo płochliwa jestem:-)))

  OdpowiedzUsuń
 6. Sama przyjemność czytania, cudowna opowieść :) I teraz nie wiem, czy życzyć takich dni całych mnóstwo, czy ograniczyć się do jednego, tylko jednego, raz w roku :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Spóźnone życzenia z okazji narodowego święta :)))) Do szkoły z taką Nauczycielką to ja bym mogła dzieci posłać :))) Dobrze że ich nie mam, bo jakby się tak wdały w mamusie, to bloga by nie starczyło hhihi ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pięć na jednego! Ładnie to tak? Szacun dla Sponsora, że mimo liczebnej przewagi przeciwnika nie poddawał się. A w te dyby to się zamknęłaś z własnej woli, czy to też przegrana w jakimś quizie?

  OdpowiedzUsuń
 9. raz, dwa, trzy próba mikrofonu
  ładnie Ci w tych dybach ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię te Twoje felietoniki.Od teraz każdy duży PAJONK będzie mi się kojarzył ze zgniłymi gaciami! Pozdrawiam. Kordian

  OdpowiedzUsuń
 11. Miła Olu , niech nadchodzące święta będą dla Ciebie i Twoich Bliskich "te wymarzone" ,niech będą ciepłe od pozytywnych uczuć i miłe ,
  niech trwają nieskończenie długo , niech pachną opłatkiem i choinką ,
  a pod choinką niech czeka na Was worek prezentów wypełniony po brzegi szczęściem i radością oraz wszystkim tym co sprawia ,że warto żyć .
  Życzę Ci z całego serca Wesołych Świąt !
  a nadchodzący Nowy Rok niech będzie dla Ciebie i Rodziny
  obfity w błogosławieństwo od Małego Jezusa , bogaty w dobro pochodzące od ludzi , wypełniony szczęściem i radością dnia codziennego -stała /już nieco stęskniona za nowymi wpisami:)/Czytelniczka

  OdpowiedzUsuń
 12. Zdrówka , szczęścia i miłości , pogody ducha , wesołych Świąt !

  OdpowiedzUsuń